Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Vienos pusės pasakojimo nepakanka: „Ekoagros“ komentaras dėl ekologinės gamybos kontrolės

Kartais užtenka viešojoje erdvėje vienos įmonės atstovo komentaro dėl pritaikytų poveikio priemonių – ir pasipila vertinimai, pareiškimai, nuomonės.   

Norėdami sumažinti vienpuses interpretacijas, dalijamės informacija, kuri turėtų padėti susidaryti visapusiškesnį ir aiškesnį vaizdą apie situaciją.

Viešojo intereso principas

Terminas „ekologiškas“ pirmiausia reiškia, kad produktas pagamintas kontroliuojamos gamybos būdu. Ekologinis ženklinimas – tai ne šiaip žodis ar lipdukas. Ženklinimas „ekologiškas“ – ne reklaminė etiketė.

Jei produktas nėra sertifikuotas, nepažymėtas ekologinės gamybos ženklais, bet pristatomas kaip ekologiškas – tai ir netiesa, ir nesąžininga nei vartotojų, nei kitų rinkos dalyvių, pavyzdžiui, prekiautojų tokiais produktais savo prekybos vietose, atžvilgiu.

„Ekoagros“ pagrindinė funkcija ir yra užtikrinti, kad į rinką patektų tik ekologinės gamybos reikalavimus atitinkantys produktai. Tai reiškia vartotojų teisę į sertifikuotą, patikimą, atsekamą ir autentišką ekologišką produkciją.

Teisinis principas

Ekologinės gamybos taisykles nustato Europos Komisija. Nacionaliniu lygmeniu jas įgyvendina Žemės ūkio ministerija, o kontrolės funkciją atlieka „Ekoagros“.

„Ekoagros“ vykdo kontrolę pagal Europos Sąjungos reikalavimus. Vykdo taip, kaip privalu. Ir tiek, kiek būtina.

Gamintojų atsakingumo principas

Ekologinė gamyba – tai savanoriškas, bet įsipareigojimų kupinas sprendimas. Tai procesas, reikalaujantis sąžiningo darbo ir nuolatinės atsakomybės bei atskaitomybės. Įsigilinimo į teisės aktus, vidinės kontrolės sistemų sukūrimo ir nuoseklaus reikalavimų laikymosi.

Tik tai užtikrina, kad galutinis produktas išties atitinka ekologinės gamybos standartus.

Labai svarbus momentas, kad ekologiškas produktas būtų gaminamas tik iš ekologinės gamybos būdu gautų žaliavų. Tai vienas reikšmingiausių principų. Žinoma, po tokių kaip nenaudoti draudžiamų medžiagų ar neleistinų metodų.

Pažeidimai nevienodi – kaip ir poveikio priemonės

Taip, pažeidus taisykles, taikomos poveikio priemonės. Tačiau, kaip ir pažeidimai būna skirtingo sunkumo, taip ir priemonės – nevienodos.

Reali statistika rodo: ekologinės gamybos sertifikatai prarandami tik už rimtus, įrodymais pagrįstus pažeidimus. „Ekoagros“ turi per 3300 klientų. Tokių kritinių pažeidimų būna tik du ar trys per metus.

Ginčo teisė – visada užtikrinama

Kiekvienas subjektas turi teisę ginčyti sprendimus – tai yra įtvirtinta teisės aktuose. Nesutinkant su „Ekoagros“ sprendimu – egzistuoja aiški procedūra, kaip jį apskųsti.

Pareiga ginti visą ekologiškumo sistemą

Jei vieni nesilaikytų taisyklių, kurias kiti atsakingai vykdo? Būtų prarastas pasitikėjimas visa sistema.

Kontrolės ir sertifikavimo įstaigos pareiga – priimti sprendimus remiantis tik teisinėmis nuostatomis, o ne komerciniu spaudimu ar viešosios nuomonės banga.

Dėsime visas pastangas, kad mūsų veikla ir toliau išliktų skaidri, atsakinga ir patikima. Kad būtume ramūs, jog padarėme viską, kas nuo mūsų priklauso. Netoleruosime nesąžiningumo, saugosime vartotojo pasitikėjimą ir užtikrinsime, kad taisyklės galiotų visiems vienodai.