Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Spauda apie mus: nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemos nauda įsitikina vis daugiau augintojų

„Nors ES yra per 400 skirtingų nacionalinių kokybės sistemų, Lietuvoje pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagaminti produktai (NKP) ne tik pelno mūsų ir užsienio pirkėjų pripažinimą, bet ir „Kokybės“ ženklu pažymėtos daržovės, uogos, vaisiai ir medus pamažu iš prekyviečių stumia nesertifikuotą produkciją. Šiemet taip pat laukiama, kad į NKP sistemą įsitrauks daugiau augintojų, o kad jiems kibti į darbus būtų paprasčiau, išleisti sertifikavimo taisyklių pakeitimai, kurie palengvins administracinę naštą, suteiks daugiau aiškumo“, – rašo „Ūkininko patarėjas“ (2018-05-05 Nr. 50 (3758). 

Domisi nauji augintojai

Pernai Lietuvoje buvo 367 sertifikuoti NKP produkcijos gamintojai. Ar šiemet jų bus daugiau? Taip, bet tikslūs skaičiai paaiškės tik pasibaigus paraiškų priėmimui ir pasėlių deklaravimui birželio 4 d.

VšĮ „Ekoagros“ IV sertifikavimo skyriaus vadovė Inga Urbonavičienė pastebi, kad NKP paklausa kyla, dėl to ir auga ūkininkų susidomėjimas ja. Nors iki pasėlių deklaravimo pabaigos dar mėnuo, jau dabar žinoma, kad pagal aukštesnius NKP reikalavimus šiemet medų kopinės bent keli nauji bitininkai, į NKP augintojų gretas įsirašys ir nauji daržininkai, sodininkai.

Tiek nauji, tiek ir NKP gamybos duonos jau ragavę augintojai nuo šių metų gali vaisius, uogas ir daržoves sertifikuoti pagal abi programas, t. y. pagal ekologinį ūkininkavimą ir NKP. „Pagrindiniai klausimai, kurių sulaukėme iš ūkininkų dėl NKP ir ekologinio ūkininkavimo, – kokių reikalavimų reikės laikytis: NKP ar ekologinių taisyklių? Atsakymas paprastas – reikės vadovautis aukštesniais ir griežtesniais reikalavimais. Ūkininkams reikia nemažai specifinių žinių norint gamybą sertifikuoti pagal abi programas, dėl to manome, kad tam pasiryš jau kojas ekologijoje apšilę ūkiai“, – tikisi „Ekoagros“ specialistė.

Nustatytas derliaus nuėmimo terminas

Ankstesniais metais auginantieji ir gaminantieji bei teikiantieji rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus galėjo derlių nuimti bet kada, o šiemet įvedama daugiau aiškumo. Daržovių, vaisių ir uogų augintojai vienmečių augalų derlių turės nuimti ne vėliau kaip iki lapkričio 15 d. Jei augalai yra daugiamečiai (jei augalas tais metais pagal jo auginimo specifiką turi vesti derlių), subrandinus derlių jį nuimti taip pat būtina iki einamųjų metų lapkričio 15 d.

„Ūkininkams tikrai nėra dėl ko nerimauti. Jeigu derliaus ėmimo darbus trukdys nepalankūs orai, jie galės tai padaryti vėliau“, – tikina I. Urbonavičienė ir pabrėžia, kad apie planus derlių imti vėliau nei nurodyta data pareiškėjas turi informuoti „Ekoagros“ ne vėliau kaip prieš 48 val. raštu ar elektroniniu paštu. Ūkininkas taip pat turės nurodyti numatomą derliaus ėmimo datą.

Mažiausio derliaus riba

Be to, šiemet NKP augintojų produkcija turės atitikti mažiausio derliaus normas. Pavyzdžiui, mažiausias obuolių derlingumas sieks 5 t/ha, aviečių, šilauogių, trešnių ir vyšnių mažiausias derlingumas fiksuojamas nuo 1,5 t/ha, braškių – 2,5 t/ha, pomidorų – 9,7 t/ha, bulvių ir svogūnų – 10 t/ha, burokėlių – 12 t/ha.

„Ekoagros“ nustačius, kad užaugintas derlius jo nuėmimo metu nesiekia Žemės ūkio ministerijos nustatyto ir sertifikavimo įstaigos skelbiamo mažiausio NKP derliaus pagal skirtingas augalų rūšis kiekio ribos, jis įvardijamas kaip „ypatingai mažas derlius“, o nustačius, kad konkrečiame pareiškėjo lauke derlius nėra nuimtas, toks laukas įvardijamas kaip „nenuimtas derlius“.

Pasak I. Urbonavičienės, NKP augintojams „ypatingai mažo derliaus“ riba atsirado siekiant įvesti ne griežtesnę kontrolę, bet norint užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimo atvejams, kai sertifikuojami pustuščiai laukai. Šias ribas nustatė Žemės ūkio ministerija, vadovaudamasi statistiniais duomenimis ir mokslininkų rekomendacijomis. „Kai kurie ūkininkai nuogąstauja, kad dėl nepastovių orų minimalių derliaus ribų jie nepasieks. Tačiau mes skatiname nebijoti iš anksto ir nenuleisti rankų. Suprantama, kad kai kurias naujoves priimti sunku, bet praktika rodo, kad NKP augintojai pasiekia gana didelių derlių“, – tvirtina pašnekovė.

Jei ūkininkas derliaus nenuims visai, vienintelė tam pateisinama priežastis – force majeure. Paprasčiau sakant, žemdirbiams galės sutrukdyti tik itin nepalanki meteorologinė padėtis (liūtys, karščiai, šalnos). Sertifikavimo įstaigai žemdirbiai privalės pateikti hidrometeorologijos tarnybos pagrindimą ar seniūnijos pažymą, kad derliaus nuimti buvo neįmanoma. Derliaus nenuėmus dėl kitų priežasčių, pareiškėjas rizikuos netekti išmokų.

Paprastesnis žurnalų pildymas

Tiek žemę dirbant pagal NKP, tiek ir pagal ekologiją atitinkančius standartus ūkininkai skundėsi didele našta pildant žurnalus. Nuo šių metų žurnaluose lentelių bus mažiau, jose sumažėjo įvairių grafų, dėl to žurnalus pildyti bus lengviau. „Pavyzdžiui, augalų apsaugos produktų naudojimo žurnalą pareiškėjai turi pildyti pagal kitą teisės aktą, o vėliau tą informaciją turėjo įvesti kitoje lentelėje. Nuo šiol jie informacijos nedubliuos. Taip pat neliko lentelės, kurioje ūkininkai turėjo pažymėti visus savo pirkimus ir pardavimus.

Svarbiausia, kad ūkininkai galės sutaupyti laiko ir tą laiką skirti ūkio darbams“, – įsitikinusi „Ekoagros“ atstovė.

Svarbi augalų ir laukų būklė

Pagal NKP sistemą 3,4 tūkst. ha soduose ir uogynuose noksta aukštesnės kokybės vaisiai ir uogos. Įsigaliojus naujoms taisyklėms, sodininkai įsipareigos dar kruopščiau prižiūrėti savo želdynus, kad ant pirkėjų stalo atsidurtų kuo kokybiškesnė produkcija.

Sodų ir uogynų tarpueiliuose visą vegetacijos laikotarpį neturi būti augmeniją stelbiančių, sustabarėjusių, sėklas subrandinusių piktžolių. Tarpueilius (išskyrus tuos, kuriuose veša pieva) reikia periodiškai įdirbti taip, kad būtų sunaikinami nepageidaujami žolynai. O tarpueiliai, kuriuose auga pieva, privalo būti nušienauti ne mažiau kaip vieną kartą per metus iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d. Be to, soduose ir uogynuose neturėtų būti negyvų vaismedžių, vaiskrūmių arba jų liekanų. 

Dalyvaujant NKP sistemoje svarbu ne tik aukštesni reikalavimai galutiniam produktui, bet ir pačiam ūkininkavimui. Labai svarbu atkreipti didesnį dėmesį į augalų ir laukų būklę.

Bitininkai taip pat turės įgyvendinti aukštesnius reikalavimus. Medų draudžiama termiškai apdoroti, žiedadulkės (vienos dienos ėmimo) ir bičių duona turi būti išdžiovintos iki 8 proc. drėgnumo ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. O medaus diastazės aktyvumas turi būti ne mažesnis kaip 12,3 Gotės vienetų, 5-hidroksimetil-furfurolo (HMH) kiekis meduje – ne daugiau kaip 15 mg kilograme medaus.

Daugiau dėmesio rizikingiems pareiškėjams

„Ekoagros“ patikros NKP kokybės sistemos ūkiuose bus organizuojamos kaip ir anksčiau. Tikrintojai ūkiuose apžiūrės sėklą, augalų apsaugos produktus, vertins, kiek ir kokių mineralinių trąšų buvo naudojama, kokios taikomas agrotechninės priemonės, kokie produktai tiekiami rinkai, tikrinamos sandėliavimo patalpos ir t. t. Be kita ko, NKP gamybos ūkiai turės nuolat tvarkyti buhalterinę apskaitą ir saugoti pirktų ir parduotų produktų bei medžiagų sąskaitas.

Tiesa, nuo šių metų kai kurie ūkininkai sulauks „Ekoagros“ darbuotojų dažniau nei įprastai, mat bus atliekama daugiau papildomų patikrų. Pasak I. Urbonavičienės, po padidinamuoju tikrintojų stiklu atsidurs tik rizikingesni pareiškėjai. Ūkininkas, kaip ir įprastai, apie būsimą patikrą informuojamas prieš 10 dienų.

Taip pat „Ekoagros“ atstovė atkreipia ūkininkų, auginančių ankstyvąsias daržoves ar uogas ir jas besiruošiančių realizuoti kaip NKP, dėmesį: iki birželio 1 d. jie turi apie tai raštu informuoti sertifikavimo įstaigą, kuri skubos tvarka atliks patikrinimą ir produktus įrašys į sąrašą.

Motyvuoja klientai

NKP gamyba populiarėja, tačiau auga ir reikalavimai ūkininkams. Ar naujos taisyklės neatbaidys ūkininkų noro tęsti gamybą, o naujiems pareiškėjams siekti NKP sertifikato? I. Urbonavičienė tvirtina, kad produkcija, pažymėta ženklu „Kokybė“, pirkėjams patrauklesnė už įprastinę ar atvežtą iš kitų šalių, be to, ir produktai išperkami greičiau. „Pakeistos taisyklės ūkininkams didelės įtakos nepadarys, tik palengvins administracinę naštą, įves aiškumo. Dėl to šiemet tikimės sulaukti daugiau pareiškėjų“, – įžvalgomis dalijasi „Ekoagros“ sertifikavimo skyriaus vadovė.

Pernai sertifikuotų NKP augalininkystės ūkių buvo 236. Šiemet laukiama ir pareiškėjų gausėjimo, tačiau už aukštesnių reikalavimų laikymąsi žemdirbiams bus mokamos ir solidžios išmokos. Antai auginantiesiems daržoves ir bulves mokama 318 Eur/ha, vaisius ir uogas – 336 Eur/ha.

„Ekoagros“ pasitikėjimo linijos tel. +370 700 55 006.

Parengė Monika Kazlauskaitė, ŪP korespondentė