2004 metais, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą (ES), buvo sertifikuota beveik 43 tūkst. ha ekologiškai dirbamos žemės. Nuo tada ekologinė gamyba po truputį augo ir 2024-uosius užbaigėme su 256 532 ha ekologinės gamybos plotų.
Ekologinės gamybos plotai sudaro 8,6 proc. nuo visų deklaruotų žemės ūkio naudmenų.
Lyginant su 2023 m., pernai ekologiškai dirbamos žemės plotas padidėjo per 12 tūkst. hektarų. Tai yra džiuginantis faktas, nes per tuos du narystės ES dešimtmečius būta įvairių periodų. Buvo metų, kai ekologinės gamybos plotų augimo kreivė šoktelėjo aukštyn, stovėjo vietoje ar net krito žemyn.
Daugiau pernai sertifikuota ir ekologinės gamybos veiklos vykdytojų. 2024-12-31 duomenimis, sertifikatą, patvirtinantį ES reikalavimus atitinkančią ekologinę gamybą, turėjo 3132 veiklos vykdytojai. Tai yra 183 daugiau nei ankstesniais metais (2023 m. – 2949).
Dauguma ekologinių ūkių orientuojasi į augalininkystės ir gyvulininkystės produkcijos auginimą. Vidutinis ūkio dydis – 89,5 ha. Taip pat per tris šimtus verčiasi produktų tvarkymu (perdirbimas, pardavimai). Šiek tiek yra sertifikuojančių bitininkystės, žuvininkystės, laukinės augalijos rinkimo veiklas.
Kai kurie sertifikuoja ne vieną, o kelias veiklas. Tačiau veiklos vykdytojas skaičiuojamas kaip vienas, nepriklausomai nuo to, kiek ekologinės gamybos veiklų jis sertifikuoja.
Po truputį daugėja ir sertifikuojančių ekologišką viešąjį maitinimą pagal nacionalines taisykles. 2024 m. išduota 13 ekologiško viešojo maitinimo sertifikatų: 1 kavinei, 1 restoranui ir 11 vaikų darželių. Žemės ūkio ministerijai patvirtinus ikimokyklinio ugdymo įstaigoms ekologiško viešojo maitinimo sertifikavimo išlaidų kompensavimo tvarką, tikimasi dar didesnio augimo.
„Džiaugiamės augimu ir sveikiname tuos, kurie atsakingai, savo noru ir sąmoningai renkasi šį sudėtingesnį, tačiau didelę pridėtinę vertę žemės ūkio sektoriui, supančiai aplinkai ir vartotojams kuriantį gamybos būdą. Kaip sertifikavimo ir kontrolės įstaiga, suprantame, kad dėl ekologinės gamybos reikalavimų įgyvendinimo gali kilti iššūkių, nes jie nėra labai lengvi. Tačiau jie yra būtini norint apginti vartotojo interesus – užtikrinti jo teisę gauti atitinkamos kokybės maisto produktus, už kuriuos kartais sumokėta ir didesnė kaina. Be to, tokie patys reikalavimai taikomi visose ES šalyse, Lietuva ne išimtis. Tad esame pasiryžę bendradarbiauti ir padėti savo žiniomis visiems, kurie apsisprendžia prisidėti prie šios tvariai gaminamo ir sveikatai palankaus maisto tiekimo grandinės“, – sako „Ekoagros“ direktorė Virginija Andrulė.
2024 metai skaičiais: