Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Laboratoriniai tyrimai – produktų ekologiškumui užtikrinti: kiek patikrinta per praėjusius metus

Imami pagal planą arba kilus įtarimui

Viena iš kontrolės priemonių užtikrinti, kad pirkėjas nusipirktų tikrai ekologišką – kokybišką, saugų ir švarų produktą, yra laboratoriniai tyrimai.

„Ekoagros“ kasmet paima kelis šimtus mėginių laboratoriniams tyrimams. Didžioji jų dalis yra planiniai, imami pagal patvirtintą metų planą. Kiti imami įtarus galimą taršą neleistinomis medžiagomis. Taip pat mėginiai imami vykdant oficialų  tyrimą.   

Kaip sudaromas metinis mėginių planas? Pirmiausia sureitinguojami visi klientai pagal rizikingumą. Tada sudaromas sąrašas rizikingiausiųjų ir patvirtinamas planas. Mėginius ima tikrintojai visus metus atlikdami patikras ūkiuose ir įmonėse.   

Mėginio paėmimo procedūra

Kaip vyksta mėginio paėmimo procedūra, pasakoja „Ekoagros“ sertifikavimo schemos pareigūnė Laima Lebedžinskienė: „Reikia pasirinkti tas vietas, kur įtariama užteršimo rizika ar yra galimai didžiausia tarša. Dar svarbus reikalavimas – imti iš kelių vietų ir taip, kad atspindėtų norimo ištirti objekto charakteristikas. Mėginio kiekis priklauso nuo tyrimo metodo ir jų skaičiaus, nuo to, ką norima ištirti.“

Svarbu laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių, kad mėginiai nebūtų užteršti, sugadinti ir nebūtų paveikti tyrimų rezultatai. Mėginių pakuotės, pirštinės, įrankiai ir kitos priemonės laikomos taip, kad neturėtų kontakto su ekologinėje gamyboje neleistinomis medžiagomis.

Tolesnis mėginio kelias

Visais atvejais mėginys imamas trimis pavyzdžiais. Vienas paliekamas klientui. Kiti du pristatomi į „Ekoagros“. Vienas išsiunčiamas tirti į laboratoriją, oficialiai paskirtą žemės ūkio ministro, kitas paliekamas saugoti kaip kontrolinis mėginys.  

Jei randama neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų, kontrolinis mėginys saugomos dar ne mažiau nei 18 mėnesių nuo jo paėmimo dienos.

Jei laboratorija randa draudžiamų medžiagų

„Ekoagros“, gavusi informacijos, kad tiriant rasta neleidžiamų produktų ar medžiagų, pradeda oficialų tyrimą, kurio tikslas – nustatyti tos medžiagos patekimo šaltinį ir priežastį.

Pirmiausia prašoma paties kliento atlikti vidinį patikrinimą ir išnagrinėti visus galimus taršos šaltinius. „Ekoagros“ savo ruožtu taip pat patikrina visas hipotezes, kaip tai galėjo nutikti.

Vykdant oficialų tyrimą kartais kreipiamasi pagalbos į kitas institucijas –  Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, Valstybinę augalininkystės tarnybą ar kitas.

Ataskaitos apie šiuos tyrimus yra teikiamos Europos Komisijai. Kol vyksta tyrimas, gali būti laikinai uždrausta teikti rinkai produktus ar naudoti žaliavas gamybai. Galutinis produkto „likimas“ priklauso nuo tyrimo rezultatų.

„Ekoagros“ 2024 m. laboratoriškai patikrino

Pernai buvo paimta 213 planinių mėginių laboratoriniams tyrimams. Skaičiuojant procentaliai nuo visų ekologine gamyba užsiimančių klientų, laboratoriškai patikrinta 6,67 proc.

ES ekologinės gamybos reglamentas nustato, kad kasmet privalomai būtų ištirta ne mažiau kaip 5 proc. mėginių, Žemės ūkio ministerija buvo iškėlusi tikslą ištirti ne mažiau 6 proc., taip suteikiant vartotojui daugiau garantijų ir tikrumo dėl ekologiškų produktų bei siekiant stiprinti visuomenės sveikatą.

Dėl kitų priežasčių (kilus įtarimui ir pan.) 2024 m. buvo paimta 17 mėginių. Oficialių tyrimų pradėta 16.