Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Kiek turime Lietuvoje nacionalinės maisto kokybės produktų (NKP) gamintojų?

Nacionalinės maisto kokybės produktai (NKP) – tai maisto produktai, kurie dėl tam tikrų ūkininkavimo ir gamybos būdų pasižymi ypatingomis savybėmis ir išsiskiria aukštesne kokybe. Produkcija sertifikuojama ir ženklinama ženklais „Nacionalinė kokybė Lietuva“ arba „Kokybė“.

NKP apimtys 2024 m.

Pernai „Ekoagros“ sertifikavo 300 pareiškėjų, užsiimančių NKP gamyba.

„Džiugu pranešti, jog pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą sertifikuotų produktų apimtys didėja. Daugiausia yra užsiimančiųjų šviežių vaisių, uogų ir daržovių auginimų – tokių pernai sertifikuota 251. Sodų, uogynų ir daržovių plotai didėjo apie 10 proc. Yra nemažai NKP bitininkų – sertifikuotas 31. Daugėja NKP paukštininkystės ūkių – sertifikuoti 8. Po kelis sertifikuota ir retesnių sričių – užsiimančių grūdų, mėsos, pieno produktų, kiaušinių, konditerinių gaminių gamyba“, – sako „Ekoagros“ IV sertifikavimo skyriaus, atsakingo už NKP, vadovas Linas Merkevičius.

Kodėl vartotojui verta rinktis šiuos produktus?

„Pirmas dalykas – kokybė. NKP ženklai rodo, kad produktas atitinka aukštesnius kokybės standartus ir yra patikimas bei saugus vartoti. Taip pat, kad produkto gamyba buvo tikrinama ir atitinka taisyklių reikalavimus. Antra – vietos gamintojų palaikymas. Rinkdamiesi produktus su šiuo ženklu mes remiame vietos ūkininkus ir perdirbimo įmones“, – sako L. Merkevičius.

Trečia, pasak L. Merkevičiaus, aplinkos tausojimas. Šiuolaikinis vartotojas vis dažniau reikalauja, kad produktai būtų ne tik aukštos kokybės, bet ir pagaminti tvariai, todėl gamintojai šiuos principus vis labiau integruoja į savo veiklą. NKP produktų gamybai naudojamos tvarios žemdirbystės metodikos, kurios mažina pesticidų ir cheminių trąšų naudojimą. Naudojamos aplinką saugančios technologijos, augalininkystėje skaičiuojami maisto medžiagų balansai.

Pernai „Ekoagros“ atliktas Lietuvos vartotojų tyrimas parodė: 29 proc. apklaustųjų žinojo „Kokybės“ ženklą, o 34 proc. žinojo ženklą „Nacionalinė kokybė Lietuva“.