Ekologinis produktų ženklinimas – tai ne šiaip žodis, lipdukas ar reklaminė etiketė. Ekologiški produktai – tai atsakingai gaminama, tikrinama ir patikima produkcija. Šie produktai gaminami laikantis aiškių ekologinės gamybos reikalavimų ir įgyja sertifikatą tik tada, kai tuos reikalavimus atitinka.
Toks kelias – savanoriškas, bet sąmoningas ūkininko ar įmonės sprendimas. Jis reiškia įsigilinimą į teisės aktus, vidinės kontrolės sistemų kūrimą ir nuoseklų atsakingą darbą. Tai atsakomybė, sąžiningumas ir skaidrumas.
Žinoma, kontrolė – neišvengiama šio proceso dalis, bet tai yra saugiklis, padedantis visiems laikytis tų pačių taisyklių. „Ekoagros“ specialistai kasmet atlieka patikras ir analizuoja jų metu nustatytas neatitiktis. Reali statistika nerodo grėsmės. Tačiau kviečiame susipažinti su šia statistika – galbūt tai padės apsisaugoti nuo dažniausiai pasitaikančių klaidų.
Mitas vs. tikrovė, arba neatitiktis ≠ automatinė bausmė
Neatitiktys skirstomos į tris lygius – mažareikšmes, reikšmingas ir kritines. Tai lemia ir proporcingai atitinkamas pasekmes – nuo įspėjimų, susitariant ištaisyti, iki produkto ekologiškumo statuso panaikinimo ar net sertifikato netekimo kraštutiniu atveju.
Mažareikšmės dažnai būna susijusios su informacijos nepateikimu ar jos netikslumu, su įvairiais formaliais netikslumais. Pvz., tai gali būti neteisingas įrašas dokumentuose. Mažareikšmė, užfiksuota pirmąkart, nedaro poveikio produkto ekologiškumui. Produktas ir toliau gali išlaikyti statusą – ekologinį arba perėjimo prie ekologinės gamybos.
Reikšminga ir kritinė neatitiktis produkto statusui poveikį dažniausiai daro. Nustačius kritinę, ne tik produktas praranda ekologiškumo statusą, bet ir gali būti stabdomas ar panaikinamas gamintojui ekologinės veiklos sertifikato galiojimas arba net apribojama galimybė sugrįžti į ekologinę gamybą dvejus metus. Tačiau nors „Ekoagros“ turi apie 3300 klientų – tokių kraštutinių atvejų būna tik keletas per metus.
Prie kritinių neatitikčių paminėtinas labai svarbus, tačiau kartais primirštamas reikalavimas, kad ekologiškas produktas būtų gaminamas tik iš ekologinės gamybos būdu gautų žaliavų. Tai itin reikšmingas ekologinės gamybos principas. Žinoma, po tokių išvis netoleruojamų kaip nenaudoti draudžiamų medžiagų ar neleistinų metodų.
Ekologiškų augalininkystės ir gyvulininkystės produktų auginimas
Pagrindinę ir didžiausią „Ekoagros“ klientų dalį sudaro užsiimantieji pirmine ekologine gamyba, t. y. ekologiškų augalininkystės ir gyvulininkystės produktų auginimu. Tuo užsiimančiųjų 2024 m. sertifikuota 2801. Iš jų 1243 laikė gyvūnus.
Visiškai be jokių pažeidimų savo veiklą vykdė 62 proc.
Tarp užfiksuotų pažeidimų mažareikšmiai sudarė 53 proc., reikšmingi – 44 proc. ir kritiniai – 2,7 proc.
Dažniausiai fiksuoti pažeidimai, susiję su netinkamu augalų dauginamosios medžiagos panaudojimu, dirvos tvarkymu, tręšimu, priemonių kovai su kenkėjais ir piktžolėmis naudojimu.
Susipažinti su visa išsamia neatitikčių analize galima www.ekoagros.lt / Ekologinis ūkininkavimas (patikrų metu nustatytų neatitikčių statistika).
Ekologiškų produktų tvarkymas
Ši veikla apima perdirbimo, prekybos, importo, eksporto veiklas. Tokių „Ekoagros“ 2024 m. sertifikavo 339. Taip pat 318-ai užsiimančiųjų ekologiškų produktų eksportu už ES ribų išduoti dokumentai eksportui.
Visai be pažeidimų savo veiklą sėkmingai vykdė 65 proc.
O tarp užfiksuotų pažeidimų vyravo mažareikšmiai (80 proc.). Reikšmingų buvo 12 ir kritinių – 8 proc.
Bitininkystė, žuvininkystė ir laukinės augalijos rinkimas
Sertifikuoti 34 veiklos vykdytojai, kurie užsiėmė ekologine bitininkyste (1328 bičių šeimos). Iš jų 75 proc. visai neturėjo pažeidimų.
O ir tarp turėjusių – 79 proc. mažareikšmių.
Tai pat 16 veiklos vykdytojų užsiėmė ekologine akvakultūra. Pusė jų dirbo be pažeidimų, o ir visi užfiksuoti pažeidimai – mažareikšmiai.
Dar 14 veiklos vykdytojų vykdė laukinių augalų rinkimo veiklą. Iš jų 60 proc. veiklą vykdė be pažeidimų.
Tarp nustatytų – 54 proc. mažareikšmių, 15 proc. reikšmingų ir 31 proc. kritinių.
Ekologinė gamyba įveikiama!
„Dauguma mūsų klientų sėkmingai laikosi reikalavimų – ir tai rodo, kad jie juos puikiai žino ir supranta, o ekologinė gamyba tikrai įveikiama. Mūsų tikslas – ne bausti, o vykdyti mums pavestą oficialią kontrolę ir stiprinti vartotojų pasitikėjimą ekologiška produkcija. Ir mes visada pasiruošę bendradarbiauti. Kviečiame visus naujus ir esamus ekologinės gamybos vykdytojus pasitikėti procesu ir kreiptis, jei kyla klausimų – tam mes ir esame“, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorė Virginija Andrulė.
Taip pat kviečiame į seminarus, kurių temos planuojamos taip, kad būtų gauti atsakymai dažniausiai kylančius klausimus ir suteiktas aiškumas, padedantis išvengti dažniausiai pasitaikančių neatitikčių. Seminarai vyksta balandžio–birželio mėnesiais. Sekite mūsų informaciją arba susiplanuokite dalyvavimą pagal išankstinį grafiką.
„O jei turite klausimų, visada galite susisiekti su jus sertifikuojančiu padaliniu. Klientų patogumui mes savo veikloje netaikome „vieno langelio“ principo, o kaip tik siūlome susisiekti su mūsų darbuotojais tiesioginiais kontaktais – kad būtų sutaupytas laikas, o kontaktas būtų maksimaliai naudingas ir vertingas“, – priduria įstaigos vadovė.